go-auto

Az autó télre történő felkészítése kapcsán elsősorban a gumicsere szokott előtérbe kerülni, holott más feladatok is nélkülözhetetlenek ebben az időszakban. Cikkünkben most annak járunk utána, hogy milyen területek érdemelnek figyelmet, s járulnak hozzá a közlekedésbiztonsághoz – akár egy hosszabb utazás során is.

Ahogy közeledik a hidegebb évszak, az autó megfelelő felkészítése elengedhetetlenné válik a biztonságos közlekedés érdekében. Az egyik legfontosabb lépés ebben a folyamatban a téli gumik beszerzése és azok helyes kiválasztása. De milyen is a megfelelő téli gumi, amely garantálja, hogy bármilyen zord időjárási körülmény esetén gond nélkül tudj autózni?

Kiváló tapadás, stabil úttartás, rövid féktávolság

A téli gumikat úgy tervezték, hogy hideg hőmérsékleten is megőrizzék rugalmasságukat, így kiváló tapadást biztosítanak havas, jeges vagy latyakos úton. Az ilyen időjárási körülmények között az abroncs anyaga kiemelt szerepet játszik. Azok az abroncsok, amelyek alacsony hőmérsékleten is megtartják stabilitásukat, csökkentik a csúszás kockázatát. A futófelület mintázata szintén lényeges szempont, hiszen sokkal mélyebb mintázatok jellemzik a téli gumikat, mint nyári testvéreiket. Ezek hatékonyan vezetik el a havat és a vizet az abroncs alól, javítva a tapadást.

Egyenetlen kopás, guminyomás ellenőrzés, fékbetét csere

Az abroncsok kiválasztásakor fontos figyelembe venni a gépjármű típusát és az átlagos vezetési szokásokat is. A különböző autómárkák és modellek eltérő igényeket támasztanak. Vezetés közben pedig előfordulhat, hogy az egyenetlen kopás miatt egy idő után gumicsere és szerviz válik szükségessé. A szervizelés alkalmával érdemes a guminyomást is ellenőrizni, hiszen a megfelelő nyomás hozzájárul a gazdaságos üzemanyag-felhasználáshoz, valamint így a gumik élettartama is megnő. A fékbetétek és egyéb autóalkatrészek időben történő cseréjével a biztonságos közlekedés irányába tehetsz egy újabb lépést.

Korrózióvédelem

Az autó téliesítésének részeként, a karosszéria védelme is figyelmet érdemel. Egy alapos mosás után érdemes viasszal bevonni az autó felületét, amely megóvja a korróziótól és a só okozta károktól. A szőnyegek cseréje is javasolt, ugyanis a gumiszőnyegek sokkal hatékonyabbak a nedvesség felfogásában, mint a textilborítások.

Optimális állapotban a lengéscsillapítók

A hazai útviszonyok komoly kihívást támasztanak a lengéscsillapító működése felé. A téli időszak kihívásai közé tartozik a jeges, csúszós utak, a hideg időjárás miatti anyagfáradás, ami különösen a futómű elemeit érinti, ezek közül is a lengéscsillapítók játszanak kiemelt szerepet. Az útburkolat egyenetlenségei, különösen jeges vagy havas körülmények között, megterhelik a felfüggesztési rendszert. Az így keletkező rezgések és rázkódások elnyelése adja a lengéscsillapítók elsődleges funkcióját. Működésük során csillapítják azokat az erőket, amelyek a rugók összenyomódása és kiterjedése során keletkeznek, ezáltal simább vezetési élményt nyújtanak, és megakadályozzák az autó kilengését éles kanyarokban vagy hirtelen irányváltások során. Amennyiben a szakember szükségét látja a lengéscsillapító cseréjének, ne ezen igyekezz spórolni!

Autóalkatrészek, fagyállók – Online is gyorsan beszerezhetők!

A hideg időjárás nagyobb terhet ró az akkumulátorra, ezért fontos, hogy megbizonyosodj annak megfelelő állapotáról. Érdemes szakértővel ellenőriztetni az elektromos rendszert, hogy ne érjen meglepetés, amikor a téli reggelen indítanád az autót. Ügyelj a hűtőfolyadékra is! A fagyálló szintjét és koncentrációját javasolt ellenőrizni, hiszen ez óvja meg a motort a faggyal szemben. Ne feledkezz meg a jármű akkumulátorának ellenőrzéséről sem. A hideg idő megterheli az autó indítórendszerét, így egy gyengélkedő akkumulátor könnyen megadja magát a kritikus pillanatokban. Érdemes lehet tartalék kábeleket is tartani az autóban, ha esetleg útközben szükség lenne rájuk. Az autóalkatrész vásárlás soha nem lehet pénzkérdés, hiszen a közlekedés biztonságát szolgálja az optimális állapotban levő gépjármű.

Fotók forrása: pixabay.com