A szorongás akadályozhat a munkavégzésben, feladataink ellátásában de akár egy jó program lebonyolításában, utazás szervezésében is. “Mi lesz ha….?” Teszi fel a kérdést a szorongó ember oly gyakran és rémisztő képeket alkot egy esetleges eltévedésről, balesetről, avagy támadásról, ami ismeretlen helyen szerinte erősen valószínűsíthető.
A szorongó ember bizonytalan, mástól várja a megerősítést. Belső feszültsége miatt felszabadult hangulata eleve kudarcra van ítélve. Úgy is mondhatjuk: “Már fejben elvesztette a meccset.”
Testi tüneteket is produkál:
- Heves szívdobogást érez
- Mellkasában szorítást tapasztal
- Fokozottan izzad, szája kiszárad
- Émelyeg, gyakran hasmenése van
- Folyamatosan „gombóc van a torkában”
Szóval, nem éppen kellemes társaság. Gondoljunk bele! Egy alaposan megszervezett utazás is rémálommá válhat ha az ember ilyesfajta reakciókat produkál. Pedig mennyi szervezés, előkészület előzi meg?
Aztán ott vannak az érzelmi tünetek:
- Rengeteg negatív gondolat.
- Negatív világkép
- Beszűkült gondolkodás
- Rugalmatlan viselkedés. Képtelen megváltozott helyzetekhez alkalmazkodni.
Sajnos a szorongás és az arra való hajlam sok esetben öröklött tényező, másrészt a korai anya-gyermek kapcsolatra vezethető vissza. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor pozitív hatással van az eseményekre. Hiszen ha egy szorongatott helyzetben sikeresen oldunk meg egy feladatot, az nagyban növeli majd önbizalmunkat.
Tartósan fennálló szorongás esetén pszichoszomatikus betegségek jelennek meg. Úgy mint: magas vérnyomás, sokízületi gyulladás, bélgyulladás, pajzsmirigy túlműködés.
Megfelelő kezelésekkel visszaállítható a korábbi életműködés és újra élvezhetőbbek lesznek a kikapcsolódás idejére szánt programok. A kezelésre a legalkalmasabb a kognitív viselkedésterápia.
Enyhébb esetben rengeteg mozgással, sporttal, baráti kapcsolatokkal, utazgatással, kirándulással orvosolható a probléma.