A napelem inverter a napelemes rendszerek egyik fő alkatrésze. Miért? Mert ez az az eszköz, amely az egyenáramot megfelelő feszültségű és frekvenciájú váltóárammá alakítja át. Miért lényeges ez? Az alábbiakban fény derül rá.
A napelem inverter szerepe kulcsfontosságú az áramátalakításhoz
A LEDLámpaház.hu webáruházban is kapható solar rendszerek is csak az inverter segítségével tudják teljesíteni a feladataikat. A napelemek által létrehozott alacsony feszültségű egyenáram ugyanis a háztartási gépeknek vagy berendezéseknek nem felel meg. Az inverter az az eszköz, ami megnöveli a feszültséget és váltóárammá alakítja át az energiát annak érdekében, hogy az közvetlenül használható legyen.
Az inverterek a legkülönfélébb módon használhatóak, hiszen optimalizált a hatásfokuk, így a teljesítőképességük révén gond nélkül szolgáltatnak energiát. Egyes típusaik alkalmasak problémás terhelések indítására is, ilyen például a hűtőszekrények kompresszorainak az indítása.
Milyen részei vannak a napelem inverternek?
A napelem invertereknek két fő egységük van, amit DC/DC, illetve DC/AC konverternek hívnak. Az egyenáram forrását a DC/DC konverter bemenetére kötik rá, ami a transzformátor közreműködésével 320-400 voltos egyenáramot állít elő, majd azt eltárolja a kondenzátorában. Egyúttal túlfeszültséget és a melegedést is kezeli.
A DC/AC konverter feladata az, hogy előállítsa a beszerelt tranzisztorok segítségével az 50 Hz-es frekvenciájú, 230V-os effektív értékű váltóáramot, amin lényegében majd leadja a háztartási eszközök részére is a felhasználható feszültséget.
A legkorszerűbb napelem inverterek a solar rendszereknél még ennél is több feladatot végeznek el: optimalizálják az áramtermelést, védelmi és biztonsági funkciókat látnak el, ráadásul még adatgyűjtést és távfelügyeletet is végezhetnek.
Milyen tanácsokat célszerű megfogadni a napelem inverterek alkalmazásakor?
Az inverter telepítése során létezik néhány olyan tanács, amit érdemes megfogadni:
- A napelem inverter méretezésének igazodnia kell a napelem teljesítményéhez. Az ajánlások szerint az inverter AC oldali feszültségének a napelem DC oldali feszültségének a 80-120%-a között kell legyen. Ha ez nem így vagy kialakítva, akkor amikor a panelek sok energiát termelnek, az inverter nem lesz képes a teljes energiát átvenni, így annak egy része elvész.
- Az inverter elhelyezéséhez a nedvességtől védett és kellőképpen hűvös helyiség a legmegfelelőbb. Ugyanis ha túl magas hőmérséklet, akkor túlmelegedhet az eszköz, így nem működik optimálisan, és csökkenhet az élettartama is.
- A kiépítéskor figyelni kell az éppen hatályos jogszabályokra. Ha az inverter a napelemtől az előírásnál távolabb lett elhelyezve, akkor a lekapcsolásért felelős kézi kapcsolót kell beépíteni a rendszerbe.
Ezen javaslatok betartása azért lényeges, mert az inverter korai meghibásodása nagy költséget vonhat maga után. Az optimális üzemeltetéssel meghosszabbítható az élettartama, kitolható a csere időpontja. Figyelj te is a részletekre!