A trapézlemezek széles kínálata lehetőséget ad arra, hogy ne csak hagyományos tetőfedőként használhassuk őket, hanem akár garázsok, melléképületek burkolására, kerítések építésére is. A trapézlemezek T18-as változata homlokzat- és tetőburkoláshoz egyaránt ajánlott, nem véletlen az egyik legnépszerűbb termék az ipari és a lakossági felhasználók körében is. Gyakran alkalmazzák őket csarnokok, melléképületek és álmennyezetek, valamint garázsok építéséhez, felújításához.

Az alábbiakban eláruljuk, hogy miért éri meg trapézlemezt használni garázsokhoz és melléképületekhez.

Időtálló és modern tetőfedő elem

A horganyzott trapézlemez, illetve a cinkkel ellátott változata főleg az ipari épületeknél használatos, de gyakran kerülnek elő a családi házak körül is, ez főleg az alacsony árának köszönhető. A Pascal weboldalán is kitérnek erre bővebben, ahol segítenek abban, hogy milyen vastag és milyen típusú burkolatot válasszunk. A T18 azonban szinte minden esetben tökéletes megoldás, főleg mezőgazdasági épületeknél, melléképületeknél, valamint garázsok esetében egyaránt.

Milyen bevonatok léteznek?

Van festett és a már említett horganyzott. A festett trapézlemez egy acél vagy alumínium lemez, amit egy fényes, esetleg egy matt felületet biztosító festékréteggel borítanak be. Az acél horganyzása pedig egy réteg bevonatot jelent, ami a korrózióvédelemért felel. A festett esztétikusabb és széles színválasztékban érhető el. A festéshez a legtöbb esetben poliészter, akril, vagy PVDF festéket alkalmaznak. Utóbbi a legjobb, hiszen ez bírja a legtovább a külső hatásokkal szemben. Éppen ezért gyakran kerül elő az épületek homlokzatán lévő lemezek festéséhez.

Ami viszont a horganyzott modellek bevonatához viszont elektrolitikus vagy folyékony bevonat kerül felvitelre. Előbbi alapanyaga a cink, amit a lemezre fóliával, esetleg elektrolízissel juttatnak fel. A folyékony bevonat esetében cink, valamint cink-alumínium keveréket használnak. A bevonat vastagsága változó lehet, a legtöbbször 10-30 mikrométer között van. Ennek célja, hogy védje az anyagot a korrózióval szemben, ezzel biztosítva a hosszabb élettartamot.

Mennyit bírnak ezek a trapézlemezek?

A trapézlemez főleg azért jó választás garázsok és melléképületek esetében, mert nem igényel nagyobb szerkezeti átalakítást. Kis súlya miatt nem terheli a tetőt, még egy régebbi szerkezetre is rá tudjuk szerelni. A trapézlemez ellenállása az időjárási hatásokkal szemben függ a használt anyagtól, valamint a bevonat típusától egyaránt. A horganyzott bírja a fizikai hatásokat, a napot az esőt, a havat, a párát. A legtöbb esetben több mint 20 évig jelentenek megoldást anélkül, hogy berozsdásodna. Szemben a festett megoldással, amely 10-15 évig bírja, egyes bevonatok azonban akár 30 évig is kitarthatnak.

A trapézlemezek ára

Mivel ezeket méretre szabják, alig keletkezik hulladék, kevesebbe kerül. Ár-érték arányban nincs is jobb választás a garázs és a melléképület tetejére, hiszen akár mi magunk is felszerelhetjük a tetőszerkezetre. Az árat azonban befolyásolja mind a minőség, mind a bordamagasság, mind az anyag, mind pedig a gyártó. Az ár a minőségtől függően változik, minél magasabb, annál drágább. Igaz ez a bordamagasságra is, hiszen a magasabb profilú trapézlemezek többe kerülnek, hiszen négyzetméterenként több anyagra van szükség.

Végül, de nem utolsó sorban az alapanyag vastagsága, a horganyzása, bevonata, és annak vastagsága is befolyásoló tényező lehet. A gyártók áraiban szintén lehetnek eltérések, az ismert és népszerűbb cégek többért kínálják az anyagot.

Horganyzott vagy nem horganyzott?

A bádogos munkákhoz a szakemberek többféle alapanyagot használnak. Az acélból készült lemezek sokszínűek, választékosak, nem véletlenül szeretik annyian őket. Felmerülhet a kérdés, hogy a horganyzott vagy nem horganyzott az ideális választás. Az tény, hogy a festett verzió szebb, de a legtöbb esetben kevésbé tartós. A garázsokon, melléképületeken sokkal fontosabb a tartósság, mint a tető színe, mintázata. A horganyzott nagyszerűen kivédi a rozsda támadását, alakíthatóak és persze akár még utólag is le lehet őket festeni, ezáltal biztosíthatjuk a kívánt célnak megfelelő külsőt.