A ruháink nem csupán holmik, tárgyak a gardrób mélyén, hanem a személyiségünk kifejezőeszközei. Általuk rejtőzködünk, vagy éppen emelkedünk ki a tömegből. Vannak köztük egyediek és különlegesek, az aktuális trendet képviselő darabok, klasszikus örökzöldek, amik soha nem mennek ki a divatból, a munkahelyi dress code-nak megfelelő öltözékek, és természetesen a célruhák és az emlékek őrzői. Idővel azonban azt vesszük észre, hogy egyre több helyet foglalnak a szekrényünkben az olyan ruhák, amik valamilyen oknál fogva szinte örök részévé váltak a gardróbnak, és bár már hónapok vagy évek óta nem vettük fel őket, mindig ugyanott pihennek. A tavasz hagyományosan az újjászületés időszaka, ne tagadjuk meg hát ezt a lehetőséget a gardróbunktól sem. Kezdődjön hát a nagy, tavaszi gardrób-frissítés kihívás!
Készüljünk fel a selejtezésre, lélekben is
Bármi legyen is az oka annak, hogy mindig elodázzuk a gardrób leselejtezését, a rendezetlenség feszültséget generál. Sokan persze azzal magyarázzák mindezt, hogy így pénzt takaríthatnak meg, de ennek éppen az ellenkezője igaz, hiszen egy garázsvásárral akár még pénzt is szerezhetünk azzal, hogy eladjuk az általunk már nem hordott, de még jó állapotban lévő holmikat.
Valójában a ragaszkodás az, ami megnehezíti, hogy elbúcsúzzunk a holmijainktól, legyen az:
- egy valódi, szép emléket őrző darab, vagy
- egy rossz döntés/választás, amit be kéne ismerni azzal, hogy megszabadulunk mementóként terpeszkedő ruhadaraboktól.
A gardrób selejtezését ösztönző tippek
- Készítsünk tervet.
- Ezzel egyrészt felkészítjük magunkat, másrészt tudatos szintre emeljük a döntéseinket.
- Eredményeként elkerülhetjük azt, hogy a selejtezésre ítélt darabok az éjszaka leple alatt a dobozokból visszavándoroljanak a gardrób mélyére.
- Digitálisan is felkészülhetünk a selejtezésre és a gardróbrendezésre például a Netrobe, Pose, Clothe, StyleBookApp alkalmazások segítségével.
- Ha ragaszkodunk az analóg módihoz, készítsünk három oszlopot a következők szerint:
- megtartani
- elajándékozni/adományozni/eladni
- kidobni
- Ne büntetésként gondoljunk a gardrób selejtezésére, és a szomorúságot is űzzük el messzire a gondolatainkból.
- Valójában új lehetőségeket teremtünk magunknak arra, hogy szó szerint megszabaduljunk az évek óta cipelt terheinktől.
- Selejtezzünk le mindent, amit az elmúlt 1-3 évben nem viseltünk.
- Ez különösen érvényes az egynyári fellángolás és/vagy impulzusvásárlás során beszerzett holmikra.
- E szabály alól kizárólag az ünnepi, vagy hivatalos öltözékek jelentenek kivételt.
- Ha ugyanis vigyázunk a testsúlyunkra, ezek örök darabok lehetnek, tekintve, hogy a klasszikus trend jegyében készülnek, ami nem véletlenül az, ami.
- Egy hajszálcsíkos öltöny, a „kis fekete” ruha, a fehér ing, vagy blúz sötét nadrággal, vagy egyenes vonalú szoknyával minden hivatalos, vagy ünnepélyes alkalomhoz megfelelő viselet.
- Azzal, hogy rendet rakunk a gardróbban, felmérhetjük a „készletet”:
- Ígérjük meg magunknak, hogy csak annyi új ruhát fogunk venni, amennyit elajándékoztunk, vagy eladtunk.
- Azokat a ruhákat tartsuk meg, amik leginkább tükrözik a személyiségünket, hiszen ezekben érezzük magunkat kényelmesen.
A nosztalgia-faktor leválasztása
Találkozhatunk több olyan ruhadarabbal is a gardrób selejtezése közben, ami komoly érzelmi töltéssel bír. A ragaszkodás mélysége miatt ezeket a ruhadarabokat ne dobjuk ki azonnal, hiszen el kell búcsúznunk tőlük. Három módszert ajánlunk, ami segíthet leválasztani az érzelmi töltést a ruhadarabokról.
A kiállítás
Ahelyett, hogy egy doboz mélyén tárolnánk őket, inkább tartsuk folyamatosan szem előtt, akár szobainason, egy egész évig. Ez idő alatt lehetőségünk van arra, hogy racionális döntést hozzunk, az érzelmi töltetet leválasszuk a tárgyról.
A taposómalom
A másik módszer a nosztalgia felülírására, ha hordani kezdjük a ruhát. Elmegyünk benne dolgozni, bevásárolni, fodrászhoz, vagy manikűröshöz, felvesszük, amikor home officeban dolgozunk.
Azzal, hogy az erős érzelmi töltéssel rendelkező ruhadarabokat bevonjuk a hétköznapjainkba, lekopik róluk a kiemelt fontosság státusza. Kiderülhet, hogy tökéletesen beválnak mindennapi viseletként, vagy épp ellenkezőleg, ráébredünk, hogy már egyáltalán nem illenek hozzánk. Ahogy semlegessé váltak érzelmileg, bekerülhetnek a ténylegesen viselt ruhatárba, vagy el is adományozhatjuk őket.
A végső mentsvár
Olyan ruhadaraboknak, amiktől semmiképpen sem vagyunk hajlandóak megválni, de tudjuk, hogy nem lesznek a ruhatárunk részei adjunk új funkciót. Lehet belőlük díszpárna huzat, kötény, könyvborító, falikép, patchwork takaró.
Garázsvásár, gardrób kiárusítás
Külföldön már régóta dívik a garázsvásár, nálunk azonban még csak pár éve jött divatba. A nem használt, de jó állapotban lévő ruhadarabokból rendezhetünk egy garázsvásárt, amit természetesen nem kell pont a garázsban megtartani.
- A garázsvásár lehet kiárusítás is, de lehet olyan ruhacserével egybekötött uzsonna/teaparti is, amire ismerősöket, barátokat hívunk meg, a saját megunt, kinőtt, leselejtezésre váró holmijaikkal együtt.
- A lényeg, hogy az eladni, cserélni kívánt darabok helyét ne újabb, valójában felesleges holmik vegyék át.
- A gardrób kiárusítás szórakoztató módja annak, hogy megszabaduljunk a nem kívánt holmiktól, valamint a szívünknek fontos darabok olyan emberekhez kerülhetnek, akiket ismerünk és kedvelünk.
A ruhacsere alapszabálya, hogy csak annyi holmi vándorolhat „idegen” kézbe, amennyit az illető magával hozott!
Gardróbrendezés szezon szerint
Azért a tavasz a gardrób selejtezésének, rendezésének legtökéletesebb időszaka, mert ilyenkor váltjuk le az őszi-téli öltözeteket a tavaszi-nyári szezonban viselhetőkkel. Bár az őszi-tavaszi holmik között van némi átfedés, ez még nem lehet oka annak, hogy a gardróbot a tavaszi időszakban elfoglalják a bélelt kabátok, nadrágok, vastag sálak, sapkák.
Azzal az egyszerű gyakorlattal, hogy a gardrób mindig kizárólag az aktuális szezon ruháinak „kifutója”:
- szellősebben tárolhatjuk a holmijainkat, ami egészségesebb, tisztább és higiénikusabb életminőséget teremt,
- átláthatóbbá válik a “készlet”, ezáltal
- könnyebben összeállíthatjuk az aktuális outfitet.
Az őszi-téli szezon ruhadarabjait gondosan vizsgáljuk át, selejtezzük le, majd csomagoljuk el tárolódobozokba, vákuumzsákokba.
Plusz előnnyel is szolgál, ha szezonkompatibilis holmikat tartunk a gardróbban!
Amikor majd közeledik az ősz, örömmel látott ismerősként fogjuk üdvözölni:
- a finom meleg pulóvereket,
- felöltőket,
- ballonkabátokat, és
- a kedvenc, kockás ingeket.
A páratlan zoknik birodalma
Utolsó tippként azt javasoljuk, hogy jelöljünk ki egy helyet a gardróbban, ahova a páratlan zoknikat tesszük, és határozzuk meg két hétben a szanálás időpontját. Ha két héten belül nem kerül elő a zokni párja, akkor végleg egy zsebuniverzumban rekedt valahol a mosó-szárítógép és a gardrób között félúton.